Bilim Gönüllüleri Projesi Nedir?

YGA, çocuklara bilimi sevdirmek için başlattığı Bilim Seferberliği projesinde, bağışçıların ve sınırlı sayıdaki YGA gönüllülerinin desteğiyle 300 binden fazla çocuğa ulaştı. Oysa Türkiye’de bilimin eğlenceli hali ile tanışmayı bekleyen milyonlarca çocuk ve en güzeli de bu anlamlı hayale ortak olmak isteyen on binlerce genç var.

Türkiye’nin gençleri, Türkiye’nin çocuklarına bilimi sevdirsin diye 19 Mayıs 2020 tarihinde Bilim Gönüllüleri projesini başlattık.

Bu proje ile amacımız on binlerce Bilim Gönüllüsü ile yüzbinlerce çocuğu bilimle buluşturmaktı. Bilim Gönüllüleri, önce “Maker/Kendin dene” eğitimini alarak kendilerini geliştirdi, sonra bilim setlerini kullanarak imkanları sınırlı, hayalleri sınırsız 628 çocuğu merak ve keşif dolu bilim sevgisiyle tanıştırdı.

Artık Bilim Gönüllüsü olmak çok daha anlamlı. Bilim Seferberliği web sitesi üzerinden yardım kampanyanı açabilir, topladığın bağışlarla projeye destek olabilirsin.

Bilim Gönüllüsü olarak imkanları sınırlı, hayalleri sınırsız nice çocuğun bilimle buluşmasına destek olabilirsin.


Bilim Gönüllüsü Olmak İstiyorum

Açık Kampanyalar
Rotary Interact
Rotary Interact
0 Kampanya
0 TL
Rotary Rotaract
Rotary Rotaract
0 Kampanya
0 TL
Tamamlanan Kampanyalar
Rotary Interact
Rotary Interact
0 Kampanya
0 TL
Rotary Rotaract
Rotary Rotaract
0 Kampanya
0 TL
Sıkça Sorulan Sorular
YGA, çocuklara bilimi sevdirmek için başlattığı Bilim Seferberliği projesinde, bağışçıların ve sınırlı sayıdaki YGA gönüllülerinin desteğiyle 300 binden fazla çocuğa ulaştı. Oysa Türkiye’de bilimin eğlenceli hali ile tanışmayı bekleyen daha milyonlarca çocuk ve en güzeli de bu anlamlı hayale ortak olmak isteyen; sorumluluk alıp değişim yaratmak isteyen binlerce lise ve üniversite öğrencisi var. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramında; Türkiye’nin gençleri, Türkiye’nin çocuklarına bilimi sevdirsin diye Bilim Gönüllüleri projesini başlattık. Bu projeyle amacımız; en az 1919 Bilim Gönüllüsü ile 100.000 çocuğu bilimle buluşturmak. Bilim Gönüllüleri, önce “Maker / Kendin dene” eğitimini alarak kendilerini geliştirecek, sonra bilim setlerini kullanarak imkanları kısıtlı çocukları merak ve keşif dolu bilim sevgisiyle tanıştıracaklar. Kampanyaya davet filmini buradan izleyebilirsiniz.
Sorumluluk alıp değişim yaratmak isteyen binlerce lise ve üniversite öğrencisi var. Onlardan gelen taleplerle birlikte, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramında; Türkiye’nin gençleri, Türkiye’nin çocuklarına bilimi sevdirsin diye Bilim Gönüllüleri projesini başlatıyoruz. Bu projeyle amacımız; 10.000 Bilim Gönüllüsü ile 100.000 çocuğu bilimle buluşturmak. Bilim Gönüllüleri, önce “Maker / Kendin dene” eğitimini alarak kendilerini geliştirecek, sonra bilim setlerini kullanarak imkanları kısıtlı çocukları merak ve keşif dolu bilim sevgisiyle tanıştıracaklar.
1. Adım: Bilim gönüllüsü olmak için bu linkten başvurunu yap.

2. Adım: Başvuru sonrası sana ulaşacak e-postada yer alan videodan bilim eğitimini tamamla, bilim şenliklerini nasıl yapabileceğini öğren.

3. Adım: bilimseferberligi.org sayfasından bir kampanya aç, destek olacağını düşündüğün kişilerle paylaş ve bilim seti için kendi fonunu topla. Örnek kampanya sayfasına buradan ulaşabilirsin.

4. Adım: Kampanyanda toplanan bağış karşılığında Bilim Setlerin başvura verdiğin adrese gönderilir. 600 TL kaynak yarattığında 3 Robotik Sanat Seti gönderilecek. Bu set ile ilgili videoyu buradan izleyebilirsin.

5. Adım: Çevrende gördüğün (akrabalarının, komşularının, mahallenin çocukları ya da belki de arkadaşlarının kardeşleri olabilir vb.) imkanları kısıtlı çocuklarla bilim şenliği yap. Bilim şenliklerini farklı çocuklarla dilediği kadar tekrar edebilirsin.

6. Adım: Bilim şenliği videosunu çocuğun ailesinden alacağın izin ile birlikte Bilim Gönüllüleri Facebook Workplace sayfasında paylaş. “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında çocukların videolarını herhangi bir yerde paylaşmadan önce mutlaka ailelerinden izin almalı ve linkte göreceğin belgeyi imzalatmalısın.)

7. Adım: Tebrikler! Sen de Bilim Gönüllüleri arasına katıldın. YGA Bilim Gönüllüsü sertifikanı en kısa sürede paylaşacağız..
Bilim gönüllüsünün bu proje için ayıracağı zaman ortalama 7 saattir.

Online eğitim | 1 saat Bağış kampanyası | 4 saat Hazırlık dahil Bilim Şenliği | 1.5 saat

Etkinlik filmini paylaşma | 0.5 saat

Eğer birden fazla bilim şenliği organize etmek istenirse, her bir etkinlik için hazırlık ve sırası için 2 saat daha süre eklenebilir.
Bilim Gönüllüsü olmak için üst yaş sınırı yoktur, 14 yaşından büyük, kendini genç hisseden herkes başvurabilir!
Tüm adımları tamamladığınızda sizlere Bilim Gönüllüsü sertifikasını ileteceğiz.
Bilim setlerini kampanya hedefiniz tamamlanır tamamlanmaz size göndereceğiz. Setler ulaştıktan sonra belirlediğiniz çocuklar ile bilim şenliğini gerçekleştirmenizi rica ediyoruz.
Fiziksel olarak ilettiğimiz bilim şenliği akışını online olarak da aşağıdaki adımları izleyerek uygulayabilirsiniz. Öncesinde hangi online kanalı kullanacağınızı çocuklara iletip, online bağlanmaları konusunda destek verebilirsiniz.

  1. Setler size ulaştığında size sunulan eğitim içeriğini uygulayarak kendi videolarınızı çekebilirsiniz.
  2. Setleri sonrasında bilim şenliği yapacağınız çocuklara gönderebilirsiniz.
  3. Online üzerinden kendi yaptığınız videoları göstererek çocuklarında yapması için yönlendirebilirsiniz.
19 Mayıs’tan sonra da aynı aşamalardan geçerek Bilim Gönüllüsü olabilirsiniz.
Başvurularınız sonrası online eğitiminiz size e-posta ile iletilecektir.
Komşularından, akrabalarından oluşan kendi çevreni ve arkadaşlarının çevresini düşündüğünde eminiz ki birlikte bilim şenliği düzenleyecek çocukları bulabileceksin. Bizler bu konuda ne yazık ki destek olamıyoruz.
Kampanyayı tek kişi, grup, okul veya okul olarak açabilirsiniz.
Hedeflediğin kampanya tutarını gerçekleştiremediğin takdirde hiç endişelenme. 19 Mayıs’tan sonra da kampanya çalışmalarına devam edebilirsin. Merak etme, biz sana güveniyoruz. Sendeki bilim aşkını gören herkes destek olacaktır.
Öncelikle kullandığın bütün iletişim kanallarından çevrene duyurabilirsin. Bir ses kaydı yada video ile anlatman daha çok ilgi çekecektir. Sosyal medya paylaşımlarına günlük olarak devam etmek desteği arttıracaktır. En önemlisi de 1-1 iletişim. Yakınlarına, çevrene projenin senin için neden önemli olduğunu, etkisinin ne olacağını anlatmak onları da dahil etmen için güzel bir araç olacaktır.